top of page
20240615_175153.jpg

ЧЕСТА ПИТАЊА

  • Шта су уметничке школе, која је њихова сврха?
    Уметничке школе ликовне области специјализоване су за образовање младих у ликовној и примењеној уметности, као и у дизајну, негујући развој талената. Њихова примарна мисија је формирање стручњака спремних да допринесу естетизацији различитих аспеката модерног друштва, чувајући при томе културно наслеђе и традиционалне уметничке технике, уз истовремено праћење новитета у технологији и актуелних трендова. Ученици ових школа развијају своју креативност и иновативност кроз образовни процес који је дизајниран да истакне њихове индивидуалне способности. Педагошки приступ, који укључује интеракцију између наставника и ученика и методе оцењивања, фокусиран је на развијање комуникативних вештина, способности да се изразе и бране сопствене идеје и развој естетског суда. Непрестани напредак у наставном процесу омогућава ученицима да оптимално искористе свој креативни потенцијал. Кроз индивидуализоване образовне методе и примену савремених наставних средстава и технологија, циљ је да сваки ученик заврши школу са конкретним и функционалним знањем. За више информација посетите сајт Министарства просвете Ликовне школе - Министарство просвете, науке и технолошког развоја (prosveta.gov.rs)
  • Које су предности оваквих школа?
    Када се разматрају предности школовања у средњим школама ликовне области, може се истаћи неколико кључних аспеката. Пре свега, ученици у овим школама развијају и стичу способности за самосталан рад и стваралаштво, што је крајње важно у савременом свету уметности и дизајна. Додатно, образовни програм обогаћен је гостујућим предавањима истакнутих уметника и дизајнера, што ученицима пружа јединствен увид у различите аспекте ових области. Један од примера је "Недеља дизајна" чију најаву можете погледати у прилогу: https://youtu.be/OHi1GBUSBUE Школе такође активно мотивишу ученике да учествују на различитим домаћим и међународним такмичењима, конкурсима и изложбама, чиме их подстичу на конкурентност и излагање својих радова широј јавности. Ово не само да развија њихову креативност, већ и отвара пут за даље образовање и каријеру у области ликовних уметности и дизајна. Један од примера су пројекти које Школа за дизајн остварује: https://youtu.be/Eqs6wZOOlPs https://youtu.be/_dW7TSqWlsQ https://youtu.be/4oFtRUr6fwU Важно је напоменути и да уметничке школе ликовне области пружају добру основу за упис на уметничке факултете како у земљи, тако и у иностранству, али и да због општег образовања које пружају, ученици имају могућност да се определе и за друге факултете, уколико то желе.
  • По чему је ваша школа специфична?
    Када разматрамо специфичности планова наставе и учења у средњим уметничким школама ликовне области као што је Школа за дизајн, неколико елемената истиче се као кључно различити у односу на традиционалне образовне системе. Прво, програми стручних уметничких предмета су организовани тако да се одељења деле на мање групе, што омогућава интензивнији и фокусиранији рад са ученицима. Часови у низу у овим школама постављају стандард за редовну наставу стручних предмета, док блок настава омогућава детаљније и дубље проницање у одређене наставне теме. Ово пружа простор за шире и темељније истраживање и развој вештина. Програм стручних предмета такође укључује рад на пројектним задацима, који се обављају у школи, али и кроз очигледну наставу путем посета музејима, галеријама и другим културним институцијама, што обогаћује искуство учења и доприноси практичном разумевању уметности и дизајна. Менторски рад са сваким учеником кроз индивидуалне коректуре током свих фаза ученичких активности је још једна значајна карактеристика, која омогућава персонализовани приступ образовању. Ово подразумева детаљно праћење и подршку развоју сваког ученика. На крају, програми у области дизајна подразумевају мултидисциплинарни приступ који укључује развој идеја и материјализацију пројеката, омогућавајући ученицима да истраже и примене различите технике и методе рада у свом креативном изразу.
  • Како изгледа пријемни испит за вашу школу?
    Услове, термине и остале релевантне информације које се тичу пријемног испита за школе ликовне области објављује Министарство просвете, науке и технолошког развоја у „Конкурсу за упис ученика у средње школе“ (издавач Просветни преглед). Напомињемо да сајт Школе за дизајн служи за информативне сврхе и да коначне и правно ваљане информације објављује Министарство просвете, науке и технолошког развоја у званичном „Конкурсу за упис ученика у средње школе“ (издавач Просветни преглед). Потрудили смо се да што прецизније пренесемо информације доступне на релевантним званичним сајтовима Републике Србије. Пријемни испит за школе ликовне области реализује се три дана по четири школска часа (180 минута), а подразумева проверу вештина и способности кандидата у области цртања, сликања и вајања. Пријемни испит се одржава у школи "Техноарт Београд". Приликом приступања полагању испита, препоручује се да кандидати дођу 15 минута пре одређеног времена за испит. Током сва три дана испита кандидати су у обавези да имају код себе оверену ђачку књижицу са фотографијом. На испиту је забрањено коришћење мобилних телефона. Потребан материјал који Школа обезбеђује за пријемни испит је: папир за цртање; папир за сликање; глина за вајање (око 1000 г). Потребан материјал за испит који кандидати сами доносе за: Цртање: оловке различитих тврдоћа (по избору), гумица за брисање; Сликање: темпера боје природног порекла, без икаквих додатака (нису дозвољене акрилне, јајчане и сл. боје),четкице, палета, посуда за воду; Вајање: вајарске шпахтле. Радове са пријемног испита није могуће преузети. Кандидат за упис у уметничку школу ликовне области, односно за образовни профил у области уметности, може да оствари на пријемном испиту највише по 160 бодова за сваку област (цртање, сликање и вајање) која се проверава на пријемном испиту, односно укупно 480 бодова. Критеријуми за оцењивање цртања су: композиција – 40 бодова, пропорција и карактер облика – 40 бодова, квалитет линије – 40 бодова и општи ликовни утисак – 40 бодова. Критеријуми за оцењивање сликању су: композиција – 40 бодова, осећај за боју – 40 бодова, локални тон – 40 бодова и општи ликовни утисак – 40 бодова. Критеријуми за оцењивање вајања су: композиција – 40 бодова, осећај за облик – 40 бодова, структурална вредност – 40 бодова, и тактилност – 40 бодова. Кандидат за упис у уметничку школу ликовне области, односно образовни профил у области уметности је положио пријемни испит ако је остварио најмање 290 бодова укупно из свих делова пријемног испита. Када већи број кандидата од броја предвиђеног за упис у уметничку школу ликовне области односно за образовни профилу области уметности оствари исти број бодова, предност у рангирању до броја предвиђеног за упис имају кандидати: носиоци дипломе „Вук Караџић“ кандидати који су освојили већи број бодова на такмичењима из осталих предмета. кандидати који имају већи укупан број бодова на пријемном испиту. кандидати који имају већи укупан број бодова на завршном испиту.
  • Да ли је неопходна припрема за полагање пријемног испита?
    Припрема ученика за пријемни испит је често врло пожељна. Међутим, не значи да не можете положити пријемни испит уколико се нисте темељно припремали. Наш савет је да се припремате за пријемни испит. Иако је припрема за пријемни испит корисна, није услов за успех. Неки ученици могу успети и без интензивне припреме, посебно ако поседују природни таленат и креативност. Важно је имати у виду да припрема може помоћи да се смањи стрес и повећа сигурност на самом испиту. Пошто завршите пријемни испит провере способности, полажете малу матуру. На крају се спајају бодови добијени на пријемном испиту и са полагања испита мале матуре. Збир тих бодова чини коначну ранг листу на основу које попуњавате листу жеља. Желимо вам пуно успеха!
  • Шта је потребно да знам када будем одлучивао који образовни профил да изаберем?
    Када бирате образовни профил, важно је да размотрите своје интересе и таленте. Питајте се шта вас највише инспирише – да ли је то графички, индустријски или текстилни дизајн, можда дизајн амбалаже или ликовни техничар? Такође, размислите о својим јаким странама и областима у којима бисте желели да се развијате. Школа организује "Отворена врата" како би вам помогла у доношењу одлуке, али ово не би требало да буде једини фактор у вашој одлуци. Погрешан избор може довести до кајања и разочарања, јер промена одсека током школовања није прихватљива опција. Информишите се о наставном плану сваког профила и размотрите који одговара вашим дугорочним циљевима и каријерним амбицијама. Не плашите се да се консултујете са наставницима или професионалцима из области дизајна како бисте добили додатне информације и савете.
  • Шта је потребно да понесем од материјала за почетак школске године?
    Поштовани ученици и родитељи, Честитамо вам на успешном упису у Школу за дизајн и на почетку вашег средњошколског образовања. Овај важан корак у животу доноси нове изазове и могућности, и ми смо ту да вас подржимо на сваком кораку. Како бисте били потпуно припремљени за прве часове, молимо вас да понесете потребан прибор за сваку наставну област. Молимо вас да пажљиво прегледате списак и обезбедите потребан прибор. ПРИБОР ЗА ПРВЕ ЧАСОВЕ: Теорија форме: Свеска А4 без линија и квадратића Оловка HB Цртање и сликање: Блок бр. 5 или мали блок, пак папир, натрон Оловке различитих тврдоћа или угљен за цртање Гумица Самолепљива трака Ликовна графика: Свеска А4 (без линија и квадратића) Оловка Обликовање амбалаже: Свеска А4 (квадратићи) Оловка Обликовање графике: Свеска без линија и квадратића Оловка Обликовање ентеријера и индустријских производа: Папир А4 (неколико комада) Мекане оловке B 4-8 Гумица, хемијске оловке Папир А3, мекане оловке B, 2B, 3B и оловке у боји Технологија штампе и графика књиге: Свеска Оловка Фотографија: Свеска Оловка Писмо: Свеска без линија и квадратића Оловка Плакат: Свеска без линија и квадратића Оловка Моделовање: Блок за скице Меке оловке 2B-6B Преплетаји тканина: Свеска А4 (квадратићи) Графитна оловка Позновање материјала и технологија текстила: Свеска Оловка Историја костима: Свеска Оловка Физичко и здравствено васпитање: Чисте патике Искључиво бела мајица Црни или тегет шорц или хеланке За све остале предмете: Свеска и оловка
  • Како добити дупликат дипломе и сведочанстава?
    Оглашавање неважећих докумената: У случају да су ваша диплома или сведочанства изгубљени или уништени, први корак је да их огласите неважећим. Ово се ради у „Службеном гласнику“, на адреси Јована Ристића 1, Београд. Овај корак је обавезан, јер без доказа о оглашавању докумената неважећим, није могуће издати нову диплому или сведочанства. Подношење захтева за дупликат: Након што сте огласили документа неважећим, потребно је да поднесете захтев, у року од осам дана, школи у којој сте завршили образовање. Захтев треба да садржи следеће информације: Ваше име и презиме Годину завршетка школе Одељење и име разредног старешине Која документа вам је потребно издати у виду дупликата Уз захтев је неопходно приложити и доказ о уплати таксе за издавање дупликата. Уплату можете извршити у књижари „Службени гласник“ или путем банке. Поступак у школи: По пријему комплетног захтева са свом потребном документацијом, школа ће обрадити ваш захтев и издати вам дупликат тражених докумената. Важно: Контактирање школе без претходног оглашавања документа неважећим неће резултирати издавањем новог документа. Пратите наведене кораке да бисте успешно добили дупликат дипломе или сведочанстава.
bottom of page